Достапни линкови

Советот на ОН за човекови права расправа за Иран


Советот на Обединетите нации за човекови права денеска во Женева го започна прегледот на состојбата со човековите права во Иран, што е за прв пат од формирањето на ова тело во 2006 година. Според најавите, Куба, Венецуела и Никарагва се подготвувале да го бранат режимот во Техеран од критиките на Западот дека ги крши човековите права во својата земја.
XS
SM
MD
LG