Достапни линкови

Тепачка на монаси во Косово


Група монаси која го подржува разрешениот епископ Артемие денеска се обиделе насилно да влезат во манастрирот Грачаница во Косово по доаѓањето на новонаименуваниот владика Атанасие. Дваесетина монаси предводени од калуѓерите од Црна Река физички ги нападнале монасите кои ја подржуваат одлуката на Синодот на Српската православна црква за разрешувањето на еписокотот Артемие, јавува косовското радио. Косовката полиција ги радвоила монасите.

XS
SM
MD
LG