Достапни линкови

Европскиот Парламент ке гласа за резолуција за Македонија


Европскиот парламент попладенево треба да гласа за резолуцијата на специјалниот известувач за Македонија Зоран Талер со која се повикува Советот на Европската Унија да ја потврди препораката на Европската Комисија за почеток на преговори со Македонија на Самитот во март. Во дебатата повеќе европратеници изразија надеж дека Македонија ќе ги започне преговорите со Европската унија оваа година. Некои од грчките европратеници предупредија дека ниту една грчка влада нема да прифати одредување датум за преговори пред решавање на спорот со името, ја пренесе МИА веста на Дојче Веле.
XS
SM
MD
LG