Достапни линкови

Судир на авганистанските и НАТО силите во покраината Вардак


НАТО силите се судриле со нивните авганистански сојузници во таканаречен пријателски инцидент при извршувањето на американски авионски ракетен напад во која животот го загубија 4 авганистански војници, а 6 се повредени. Судирите во покраината Вардак се случија неколку часа откако еден авганистански преведувач уби двајца американски војници во близина на воена база. НАТО и авагнистанските официјални лица соопштија дека заедно ќе ја истражат причината за инцидентот.
XS
SM
MD
LG