Достапни линкови

Карзаи за РСЕ - "Идејата за преговори со талибанците е моја"


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска за Радио Слободна Европа изјави дека тој секогаш бил за преговори со умерените талибанци. Тој демантира дека тоа било стратегија на Соединетите Држави, нагласувајки дека Западните влади и НАТО досега не подржувале преговори со талибанците. Претставник на талбинаците соопшти дека наскоро ќе била донесена одлука дали ќе биде прифатена понудата од Карзаи.
XS
SM
MD
LG