Достапни линкови

Талибанците наскоро ке решат за учество на мировните преговори.


Портпаролот на милитантна талибанска фракција Кари Мохамад Јусуф изјави денеска дека талибанското раководството наскоро ќе реши дали да ја прифати поканата на Претседателот Хамид Карзаи за учество во Лоја Јирга - традиционален совет на авганистанските племенски старешини од целата земја на почетокот од оваа година. Во меѓувреме, се јавува дека претставникот на Обединетите Нации во заминување Каи Еиде се сретнал на 8 јануари во Дубаи со членови на раководството на Талибанскиот совет Кета Шура на разговари за заштита и безбедносни гаранции на тие што ке решат да присуствуваат на мировните преговори.
XS
SM
MD
LG