Достапни линкови

Македонската влада изненадена од реакцијата на ОБСЕ


Високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Кнут Волебек не испратил писмо до премиерот Никола Груевски, туку до вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор Абдулаќим Адеми, вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски и до министерот за образование и наука Никола Тодоров, соопшти денеска владиниот Сектор за односи со јавноста. Владата е изненадена од реакцијата на ОБСЕ со која во нивните очи како што се вели во соопштението бил нарушен кредибилитетот на организацијата. Тие информираат дека во август, минатат година ОБСЕ им сугерирал, сите провооделенци да започнат да го изучуваат македонскиот јазик, а сега по 6 месеци тие им соопштиле дека проектот бил преуранет и дека најпрвин требало да подготват терен за негова имплементација.
XS
SM
MD
LG