Достапни линкови

Британија им забрани на 3000 хулигани да одат на СП во фудбал


Британската Влада соопшти денеска дека на преку 3.000 фудбалски хулигани ќе им забрани да патуваат на Светското првенство во фудбал, што ова лето ќе се оддржи во Јужна Африка. Мерките со кои ќе им биде оневозможено на навивачите да ги следат натпреварите на англиската репрезентација ќе бидат претставени пред Долниот дом на Парламентот. Хулиганите ќе мора своите пасоши да ги предадат во полицијата, пред почетокот на Светското првенство. Максималната забрана што судот може да му ја изрече на еден навивач-хулиган изнесува 10 години.
XS
SM
MD
LG