Достапни линкови

Германија ќе испрати уште 500 војници во Авганистан


Германија планира да испрати дополнителни 500 војници во Авганистан, соопшти германската канцеларка Ангела Меркел, по состанокот со клучните министри. Оваа одлука ќе треба да помине и во Парламентот. Меркел изјави дека Германија не одреди датум за повлекување на германските трупи од Авганистан, но изрази надеж дека авганистанските сили ќе бидат способни да ја превземат контролата за безбедноста до 2014-та година.
XS
SM
MD
LG