Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч-апсењата во Иран против човековите права


Организацијата за човекови права Хјуман Рајтс Воч соопшти денеска дека апсењата по изборите во Иран предизвикале криза во спороведувањето на човековите права. Тие сметаат дека апсењата на илјадници луѓе од страна на иранските безбедносни сили и полицијата, по спорните претседателски избори на 12 јуни се обид да се заплашат критичарите на власта и да се замолчат сите кои не се сложуват со неа. Во извештајот на организацијата има сведочења на активисти, демонстранти и десиденти од Иран.
XS
SM
MD
LG