Достапни линкови

Предупредувањата за топење на хималајските глечери се грешка


Шефот на Панелот на Обединетите Нации за климатски промени изјави дека предупредувањата оти хималајските глечери би можеле да исчезнат до 2035 се грешка. Раџендра Пачхаури, претседавач на Меѓувладината комисија за климатски промени, појасни дека електронското соопштение до медиумите било грешката поради тоа што не биле следени основани постапки " Погрешната прогниза за топење на хималајските глечери се појави во извештајот на Нобеловата награда за мир - извештај за глобалното затоплување презентирани од страна на ИПЦЦ 2007. Пачхаури изјави дека можноста за натамошни грешки, во извештајот е минимална.
XS
SM
MD
LG