Достапни линкови

Талибанците во Авганистан заробија Началник на локална полиција


Талибански милитанти заробиле началникот на полиција по напад врз полициска патрола во источен Авганистан. Киднапиран е Јамтулах Кан, шеф на полицијата во Схаигал Кунарам област на границата со Пакистан, заедно со други двајца полицајци. Според портпаролот на Министерството за внатрешни работи Земараи Башапс, тоа е прво киднапирање на Началникот на полицијата од страна на милитантите. Талибанците обично киднапират со цел да извршат размена за своите заробени членови од авганистанските затвори.
XS
SM
MD
LG