Достапни линкови

Русија ќе бара објаснување од Полска ако распореди ракети


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Москва изјави дека не разбира зошто Полска планира да распореди американски ракети од типот Патриот во близина на руската енклава Калининград. Русија ќе бара објаснување кои се причините за тој потег со кој ќе се создаде впечаток дека Полска е против Русија. Соединетите Држави го најавија распоредувањето на ракетите откако го отфрлија планот за поставување анти-ракетен штит во Полска и во Чешка. Во врска со проширувањето на НАТО, Лавров нагласи дека Русија смета дека на тој начин само се зголемува недовербата.
XS
SM
MD
LG