Достапни линкови

Опел ќе отпушта работници и ќе затвори погон во Белгија


Автомобилскиот производител Опел соопшти денеска дека ќе отпушти 8300 работници во преставништавата на компанијата низ Европа, меѓу кои 4000 во Германија и дека ќе го затвори погонот во Антверп во Белгија. Шефот на Опел, Ник Хедли изјави дека со затворањето на погонот ќе бидат отпуштени 2600 луѓе, бидејќи компанијата мора да го намали производатвото за 20 проценти.

XS
SM
MD
LG