Достапни линкови

Почина рускиот новинар што беше претепан од полицаец во затвор


Рускиот новинар Константин Попов, кој беше наводно претепан од полицаец во затворот во градот Томск денеска почина. Четириесет и седум годишниот Попов беше во кома по нападот. Двесет и шест годишниот полицаец Алексеј Митајев е обвинет за злоупотреба на службената должност и дека намерно повредил лице, кое се наоѓало во беспомошна ситуација. Ако биде осуден Митајев може да добие затворска казна од 10 години. Тројца полицајци поднесоа оставка по нападот на Попов.
XS
SM
MD
LG