Достапни линкови

Нов земјотрес на Хаити


Американскиот геолошки институт соопшти денеска дека регистрирал нов силен земјотрес во Хаити со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала. Првичните мерења покажуваат дека епицентарот на земјотресот бил околу 6 милји под површината на земјата и 56 километри одалечен од главниот град Порт О Пренс. На островот сеуште спасувачките екипи се обидуваат да пронајдат преживеани под рушевините, по земјотресот што го погоди островот пред 8 дена со интензитет од 7 степени.


XS
SM
MD
LG