Достапни линкови

Блер на крајот на месецот ќе сведочи за војната во Ирак


Поранешниот британски премиер Тони Блер на 29 јануари ќе сведочи за војната во Ирак. Блер ќе треба да одговара на прашањата на петте членови на трибуналот, кој го истражува приклучувањето на Британија во американската инвазија на Ирак во 2003 година. Тој најверојатно ќе биде испрашуван за обвинувањата дека на тогашниот американски претседател Џорџ Буш му пружил подршка за војната во 2002 година, пред легислативата да биде одобрена од британскиот парламент.XS
SM
MD
LG