Достапни линкови

Талибанци нападнаа пакистанска постава во Баџур


Десетици талибанци нападнале пакистанска воена постава во племенскиот регион во близина на границата со Авганистан. Според локалната администрација во Баџур, при тоа загинал еден војник, а тројца биле ранети. Безбедносните сили пак убиле 4 талибанци. Пакистанската војска започна воена операција во Баџур во Август 2008, а во 2009 соопштија дека подрачјето било исчистено од милитантите.
XS
SM
MD
LG