Достапни линкови

Сакашвили му додели орден на Мекејн


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили денеска на поранешниот американски кандидат за претседател Џон Мекејн му додели орден на национален херој на земјата, поради неговата подршка за време на војната меѓу Грузија и Русија во 2008 година. Во саботата Мекејн ја повика Русија да ги ослободи окупираните грузиски територии. По војната голем дел на руските сили се префрлија во сепаратистичките грузиски републики Јужна Осетија и Абхазија.


XS
SM
MD
LG