Достапни линкови

Германија и Полска погодени од обилни врнежи на снег


Германија и Полска и денеска се соочуваат со огромни врнежи од снег, кои го отежнуваат животот во некои региони на земјите. Околу 80 илјади луѓе останаа без струја во Полска. Во Греманија голем дел од возните линии не функционираат, бидејќи шините се блокирани од снегот. На границата меѓу двете земји спасувачките екипи се обидуваат да ослободат еден регионален воз со 14 патници, кој е заглавен во снежните наноси. На балтичкиот брег над 160 луѓе мораа да ја поминат ноќта во своите возила, поради неисчистениот пат.
XS
SM
MD
LG