Достапни линкови

30 припаднички на групата жалосни мајки уапсени во Иран


Иранските безбедносни сили уапсиле 30 таканаречени жалосни мајки, кои протестираа за смртта и исчезнувањето на нивните деца по опозициските протести на 27 декември, поради спорните претседателски избори. Еден опозициски веб сајт ги цитираше очевидците кои соопштиле дека мајките вчера биле уапсени во паркот Лалех и дека биле на сила однесени во полициската станица. Информациите не се потврдени од незвисен извор.
XS
SM
MD
LG