Достапни линкови

Ако остане надвор од НАТО, Украина ќе ја загуби независноста


Украинскиот претседател Виктор Јушченко денеска изјави дека доколку неговата земја не влезе во НАТО ќе биде загрозена демократијата во земјата, но и независноста. Во ексклузивното интервју за Радио Слободна Европа, Јушченко додаде дека ако на престојните претседателски избори, закажани за 17-ти јануари, победи Виктор Јанукович, Украина и во наредните 15 до 20 години ќе биде под капата на Кремљ. Јанукович деновиве изјави дека е против влегувањето на Украина во НАТО.
XS
SM
MD
LG