Достапни линкови

Имигранти во Калабрија предизвикаа нереди


Во јужниот италијански град Росарно, во Калабрија, стотици имигранти протестирале, при што фрлале камења врз полицијата, палеле автомобили и кршеле излози. До протестите дошло откако во претходната ноќ, група млади пукала врз имигранти кои се враќале од работа, а двајца од нив биле ранети. Околу 1500 имигранти работат по фармите во тој дел на Италија и живеат во многу лоши услови.
XS
SM
MD
LG