Достапни линкови

Предлог закон за забрана на носење бурка во Франција


Француските законодавци денеска објавија предлог закон за муслиманските жени, кои носат бурка во земјата. Лидерот на парламентарното малцинство Жан Франсоа Копе изјави дека жените кои во јавност носат бурка ќе се соочат со казни од 750 евра, бидејќи нивните мажи со сила ги тераат да го покриваат лицето. Но законот ќе им дозволи на жените да носат бурка за време на културни настани. За предлог законот парламентот ќе дебатира наредните недели.
XS
SM
MD
LG