Достапни линкови

Нов гасовод од Туркменистан кон Иран


Претседателите на Иран и Туркменистан, Махмуд Ахмадинеџад и Гурбангули Бердимукамедов денеска присуствува на церемонија по повод почетокот на изградбата на новиот гасовод меѓу две земји. Кога гасоводот Довлетабат-Саракш-Кангиран ке биде оперативен двојно ке биде зголемен извозот на гас од Туркменистан во Иран, односно од сегашните 8 милијарди кубни метри на околу 20 милијади годишно. Во Декември во Туркменистан започна изградба на уште еден гасовод кон Кина со капацитет од околу милијарди метри кубни гас годишно.
XS
SM
MD
LG