Достапни линкови

Јемен - акција против Ал Каеда


Јемен соопшти дека најмалку 30 милитанти на Ал Каеда биле убиени во воздушни напади на владините сили во провинцијата Шабва. Цел на нападите биле лидерите на Ал Каеда кои имале собир во овој планински регион. Се верува дека на собирот биле јеменскиот лидер на Ал Каеда Насер ал Вахауши и неговиот заменик Саед ал Шехри. Американците веруваат дека таму бил и Анвар ал Авлаки, кој беше обвинет дека имал контакт со американскиот психијатар кој уби 13 луѓе во базата Форд Худ во Тексас.
XS
SM
MD
LG