Достапни линкови

Погребот на Монтазери во понеделник


Иранскиот свештеник Ајатолах Хосеин Али Монтазери ќе биде погребан во понеделник. Тој вчера почина од срцев удар во неговиот дом во светиот град Ком на 87 годишна возраст. Монтазери се смета за духовен татко на реформистичкото движење и бил уапсен за време на исламската револуција во 1979 година. Тој беше и остар критичар на претседателот Махмуд Ахмадинеџад и ја обвини власта дека врши диктатура во име на исламот.
XS
SM
MD
LG