Достапни линкови

Русија ја критикува Грузија за рушење на споменик


Руското министерство за одбрана соопшти денеска дека е загрижено поради одлуката на Грузија во градот Кутаиши да изгради праламент на местото каде сега се наоѓа споменик за Втората Светска Војна. Грузискиот претседател Михаел Сакашвили соопшти дека сака парламентот да биде преместен во Кутаиши за да се ревитализира градот. Рушењето на споменикот за војната беше критикувано и од страна на опозицијата. Околу 300 000 Грузици умреа борејќи се на страната на Советскиот Сојуз за време на Втората Светска Војна.

XS
SM
MD
LG