Достапни линкови

Протести во Атина поради намалување на буџетот


Неколку илјади луѓе денеска протестираа во Атина, поради планот на Владата да го намали буџетот. Протестот бил организиран од синдикатот ПАМЕ, а посебно демонстрирале учителите, лекарите и службениците во општините. Воедно и новинарите од Грција излегле на штрајк, при што електронските медиуми не емитувале информативна програма. Премиерот Јоргос Папандреу во понеделникот објави дека ќе го скрати буџетот за да го намали земјата надворешниот долг.
XS
SM
MD
LG