Достапни линкови

Предлогот на Нетањаху за бенефиции за Евреите прифатен од израелскиот кабинет


Израелскиот кабинет го одобрил предлогот на премиерот Бенџамин Нетањаху да го зголемат финансирањето и социјалните бенефиции за десетина илјади еврејско население. Најголем дел од законодавците гласале за предлогот, кој на Евреите ќе им овозможи подобар транспорт, образование и здравство. Нетанњаху со овој предлог сака да ги смири тензиите околу изградбата на новите еврејски населби на западниот брег на Израел.


XS
SM
MD
LG