Достапни линкови

Гејтс во ненајавена посета на Авганистан


Американскиот секретар на одбрана Роберт Гејтс пристигнал во ненајавена посета на Авганистан. Тој изјавил дека неговата посета е за да изврши притисок врз авганистанскиот претседател Хамид Карзаи да постави чесни луѓе за министри. Карзаи денеска пред Прламентот треба да достави список на барем дел од неговиот 25 член кабинет. Посетата на Гејтс додаѓа на една недела откако претседателот Барак Обама одобри распоредување на уште 30 илјади војници во Авганистан.
XS
SM
MD
LG