Достапни линкови

Шеста жртва од свински грип во Македонија


Три ипол годишно девојче од Скопје почина од свински грип, откако вчеравечер му се влошила здравствената состојба, соопштуваат од инфективната клиника. Девојчето било примено на лекување пред пет дена и поради тешката состојба било ставено на респиратор. Во моментов на клиниката се лекуваат 98 болни, а во Воената болница се примени 63 пациенти со симптоми на свински грип. На клиниката за детски болести се лекуваат 63 деца, од 6 месеци до 5 години.
XS
SM
MD
LG