Достапни линкови

Иран тврди дека му требаат 20 постројки за збогатување ураниум


Иранскиот шеф за нуклеарна енергија, Али Акбар Салехи изјави дека на земјата и се потребни 20 постројки за збогатување ураниум за да произведе доволно гориво за програмата за нуклеарна енергија. Според официјалната агенција ИРНА, Салехи нагласил дека Иран нема намера да се повлече од меѓународниот договор за неширење на нуклеарно оружје. Меѓународната Агенција за Атомска Енергија и Советот за Безбедност бараат од Иран да прекине со збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG