Достапни линкови

Договорот СТАРТ меѓу Русија и САД, истекува


По полноќ истекува договорот СТАРТ за контрола на нуклеарното оружје меѓу Русија и Соединетите држави, но официјални претставници велат дека главните одредби и натаму остануваат на сила. Овој договор беше потпишан во 1991 година, а во тек се преговори за негова замена. Иако, претседателите Барак Обама и Дмитри Медведев објавија дека тие ќе завршат на време, сепак до тоа не дојде.
XS
SM
MD
LG