Достапни линкови

Русија најавува прилучување кон санкциите против Иран


Москва ќе се приклучи кон санкциите за Иран, по плановите на Техеран да изгради фабрики за збогатен ураниум. Оваа информација ја објави Ројтерс, цитирајќи висок руски дипломатски извор. Во меѓувреме иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат ја критикуваше Русија за поддршката на резолуцијата за нуклеарен чувар на Обединетите Нации. Ахмадинеџат вели дека санкциите нема да имаат ефект и дека разговорите со Западот за нуклеарниот спор се веќе непотребни.
XS
SM
MD
LG