Достапни линкови

Неизвесен стартот на иранската нуклеарка Бушер


Иран и Русија не постигнале прогрес околу почетокот на операциите на новата нуклеарна централа Бушер во јужен Иран. Рускиот министер за енергетика Сергеј Шматко и шефот на иранската атомска агенција Али Акбар Салехи кои вчера го посетија Бушер, според агенциите, не го прецизирале датумот на стартот на нуклерката. Има наводи дека тоа би можело да се случи во идниот март, односно на почетокот на иранската Нова година.
XS
SM
MD
LG