Достапни линкови

Солана - Техеран погреши


Евро комесарот за надворешна политика Хавиер Солана изјави денеска дека Техеран погрешил што решил да изгради повеќе фабрики за збогатување на ураниум.Иран вчера ги објави плановите за изградба на 10 нови постројки за збогатување на ураниумот. На овој потег се гледа како на одговор на Меѓународната агенција за атомска енергија на Обединетите нации која минатата недела побара од Иран од да ја запре тајната програма за збогатување на ураниумот во близина на градот Ком.
XS
SM
MD
LG