Достапни линкови

Папата ќе се моли да болните од сида


Папата Бенедикт 16-ти во пресрет на 1 декември-светскиот ден на борба против сидата, повикал со молитва и со конкретни мерки да им се ублажи болката на заболените од сида. Тој изјавил дека со кординирани напори инфекцијата на вирусот на ХИВ може успешно да
се лечи. Папата во март годинава, наиде на остри критики од европските влади, меѓународната заедница и научниците, по изјавата дека со употреба на кондоми неможе да се решат проблемите со сида во Африка.

XS
SM
MD
LG