Достапни линкови

Кинескиот премиер на средба со лидерите на Еврозоната


Кинескиот премиер Вен Џиабао денеска ќе се сретне со претставници на ЕУ задолжени за финансии. Се очекува тие да разговараат за долготрајната проблеми со курсот на кинеската валута јуанот. Претставниците на ЕУ на Европската централна банка и на Европската комисија за економска и монетарна политика се очекува уште еднаш да ја замолат Кина да ја подигне вредноста на кинеската валута. Европа и САД го обвинуваат Пекинг дека вештачки го одржува јуанот на ниско ниво , за да може да добие преднос во извозот на своите производи
XS
SM
MD
LG