Достапни линкови

Индискиот премиер на гости во Белата Куќа.


Американскиот претседател Барак Обама денеска во Белата Куќа го примил индискиот премиер Манмохан Синг . Ова е прва посета на индиски државник на Соединетите држави откако Индија се отцепи од Велика Британија во 1947-та. Обама и неговиот гостин разговарале за тоа што имаат заедничко двете земји, како што е колонизацијата во минатото , искуството со демократијата, а од неодамна и борбата со меѓународниот тероризам. Синг изјавил дека Индија и Соединетите Држави можат да бидат далеку едни од други, но тие делат исти национални вредности
XS
SM
MD
LG