Достапни линкови

Мубарак ја критикувал израелската политика


Ерусалим не е само палестинскиот проблем, тоа е проблем кој се однесува на сите муслимани во светот. Ако не се постигне решение за Ерусалим, и ако не се запре со јудеизацијата на Ерусалим, тогаш Израел ќе стане непријател на сите муслимани, изјавил денеска египетскиот претседател Хосни Мубарак. Денеска во Египет тој на средба го прими израелскиот лидер Шимон Перез. Перес прашањето за еврејските населби го нарекол маргинално и ветил дека тие ќе исчезнат откако ќе се рестартираат мировните преговори.
XS
SM
MD
LG