Достапни линкови

Бомбашки напади во индиската област Асам


Најмалку пет луѓе загинале, а 25 биле повредени денеска во три бомбашки напади од страна на сепаратистичките бунтовници во Индија во северо-источната држава Асам. Според извештаите на светските агенции, бомбите експлодирале во рок од 40 минути. Полицијата за нападот ги обвинила милитантите од Обединетиот Ослободителен Фронт на Асам . Бунтовниците се борат за независна татковина од 1979 година

XS
SM
MD
LG