Достапни линкови

Карзаи инаугуриран за претседател на Авганистан


Хамид Карзаи денеска беше инаугуриран на вториот мандат како претседател на Авганистан. Тој во Кабул положи заклетва пред 300 странски претставници, меѓу нив: американскиот државен секретар Хилари Клинтон и пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари. На 2 ноември Карзаи беше прогласен за победник на претседателските избори откако неговиот ривал Абдула Абдула се откажа од вториот круг.
XS
SM
MD
LG