Достапни линкови

ЕУ дискутираат за Авганистан


Министрите за одбрана и за надворешни работи на земјите членки на ЕУ ќе се сретнат денеска во Брисел за да разговараат за Авганистан за , и за подршката која им ја прижаат на Соединетите држави во војната во таа земја. Претставникот на ЕУ во Кабул,Каи Еиде, ќе им ги пренесе на министрите , напорите на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи да формира нова влада .Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт, изјавил дека Карзаи ќе треба да стави крај на корупцијата во своите редови ако сака да ја задржи довербата од меѓународните донатори. ЕУ одлучи да им донира по 1,5 милијарди долари годишно на Авганистан и да прати 15 илјади војници во земјата.

XS
SM
MD
LG