Достапни линкови

Романија избира Влада


Романскиот парламент денеска треба да гласа за нова Влада која треба да ја предводи премиерот Лучан Кроитору. Три политички парти кои имаат две-третини од пратениците веќе изјавија дека нема да го подржат Кроитору и неговиот кабинет. Ако не се изгласа нова Влада, Романија може да ги изгуби парите од пакетот на ММФ вреден повеќе од 20 милијарди евра. Со тие пари треба да се пополнат дупките во буџетот на Романија за 2010-та година, но потребно е до 10 декември владата да го потпише договорот.
XS
SM
MD
LG