Достапни линкови

Северна Кореја - нуклеарна воена програма


Северна Кореја соопшти дека го комплетирала процесот на 8 илјади нуклеарни поленења на плутониумот за нуклеарно оружје. Државната новинска агенција денеска јави дека работата била завршена кон крајот на август во нуклеарниот капацитет Јонгбион. Северна Кореја претходно се повлече од меѓународните преговори за запирање на нејзината воена нуклеарна програма поради критиките на западните земји за тестовите на ракети со долг дострел
XS
SM
MD
LG