Достапни линкови

Прекината меѓународна Конференција поради грипот во Романија


40 тина романски и странски студенти учесници на Меѓународна конференција по право се заразија од новиот грип А (Х1Н1). Властите потоа го затворија Хотелот во романскиот планински центар Синаја каде што се одржуваше.
Вирусот се проширил од португалска туристка која не сакала да биде хоспитализирана два дена откако и било потврдено дека е инфицирана со вирусот. Заболените биле дел од групата 260 студенти од 31 европска држава кои биле на конференција во Синаја, стотина километри северно од Букурешт.
XS
SM
MD
LG