Достапни линкови

Неизвесни изборите во Ирак


Ирачката изборна комисија предупреди денеска дека одржувањето на изборите во јануари се доведени под знак прашалник , ако во наредните неколку денови не се донесе законот за избори. Изјавата доаѓа откако Парламентот повторна ја одложи расправата за носење на законот. Претседателот на Изборната комисија изјавил дека тој мора да ги има деталите за изборниот систем што ќе се користи за да можат да се одржат изборите закажани за 16-ти јануари.

XS
SM
MD
LG