Достапни линкови

Техеран се уште без одговор за планот на ОН


Иранската новинска агенција Ирна соопшти дека Техеран се уште не се одговорил на планот на Обединетите Нации за нуклеарен договор и дека е изразен само позитивен став и воља да се преговара. Западните медиуми претходно јавија дека Иран веројатно го отфрли клучниот елемент од нуклеарниот договор со кој се олеснува западната загриженост дека Иран сака да произведе атомско оружје. Според предлогот, Иран треба три четвртини од ураниумот треба да го испрака во Русија и Франција на натамошна процедура на преработка во нуклеарно гориво за реакторите во Иран.
XS
SM
MD
LG