Достапни линкови

Абас:Националното помирување е во интерес на палестинците


Палестинскиот лидер, Махмуд Абас, денеска ветил дека ќе продолжи со напорите за национално помирување и покрај поделбата меѓу палестинските фракции. Помирувањето е во интерс на палестинскиот народ, изјавил Абас по распишувањето на парламентарните избори, кои треба да се одржат на 24 јануари. Неговите ривали, Хамас, ја отфрлија одлуката за распишување избори. По што Абас ги обвини дека тие се виновниците за неуспех на преговорите за помирување на палестинците.

XS
SM
MD
LG